Wietnam − państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Z liczbą ludności ponad 86 mln jest 13. co do wielkości populacji państwem świata.
Ustrój polityczny
Republika socjalistyczna. Konstytucja z 15 kwietnia 1992 roku.
Zgromadzenie Narodowe składa się z 498 posłów (458 członków Komunistycznej Partii Wietnamu, 40 posłów niezależnych). Powołuje rząd i prezydenta
Podział administracyjny
Wietnam podzielony jest na 58 prowincji (wiet. tỉnh), które dzielą się na dystrykty (huyện), miasta prowincjonalne oraz miasta . Obok prowincji w Wietnamie istnieje 5 kontrolowanych centralnie miast wydzielonych o statusie równym prowincji.
Prowincje oraz miasta wydzielone pogrupowane są na 8 regionów:
- Północno-Zachodni
- Północno-Wschodni
- Delty Rzeki Czerwonej
- Wybrzeża Północno-Środkowego
- Wybrzeża Południowo-Środkowego
- Płaskowyżu Centralnego
- Południowo-Wschodni
- Delty Mekongu
Geografia
Powierzchnia Wietnamu wynosi około 331 688 km² (nie uwzględniając wysp Hoàng Sa i Trường Sa). Długość granic kraju to 4639 km. Najwyższą górą jest Phan Xi Păng 3143 m n.p.m., najdłuższa rzeka to Mekong.
Klimat
Ze względu na znacznie rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnia się kilka stref klimatycznych. Wg klasyfikacji Köppena klimat Tonkinu zalicza się do wilgotnych podzwrotnikowych. W Wietnamie środkowym na północ od przełęczy Hải Vân i na południu kraju (półwysep Cà Mau, delta Mekongu) występuje klimat zwrotnikowy wilgotny, w odmianie monsunowej. Klimat Wietnamu Środkowego, na południe od przełęczy Hải Vân, zalicza się do klimatu zwrotnikowego z porą suchą i deszczową (typ sawanna).
Długość granic
- całkowita: 4639 km
- z Kambodżą 1228 km
- z Chinami 1281 km
- z Laosem 2130 km
Największe miasta
- Thành Phố Hồ Chí Minh (wcześniej Sajgon)
- Hanoi
- Hải Phòng
- Đà Nẵng
- Nha Trang
- Quy Nhơn
- Huế
- Bạc Liêu
Rzeki
- Rzeka Czerwona
- Mekong
- Rzeka Czarna
- Mã
- Đồng Nai
Masywy górskie
- Hoàng Liên Sơn
- Trường Sơn
Ludność
Wietnam jest krajem wielonarodowościowym w wyniku wielowiekowych migracji plemiennych, trwających jeszcze w XX wieku. Rdzenni Wietnamczycy (Kinh) stanowią 85% mieszkańców kraju, są ludnością zamieszkałą głównie na nizinach, o długoletniej tradycji rolniczej, osiadłą w deltach Rzeki Czerwonej i Mekongu, na nizinach nadmorskich oraz w miastach i przywiązaną do miejsca pochodzenia swoich rodów. Ponad 10% mieszkańców to grupy plemienne, zwłaszcza żyjące w górach, należące do 53 narodowości, ukształtowanych w procesach różnorodnych migracji (głównie ekonomicznych i obyczajowych), o dużej rozpiętości poziomu cywilizacyjnego. Najliczniejsze z nich to: Tay (ok. 1,5 mln osób), Thaj (1,3 mln), Muong (1,1 mln) – mieszkają głównie w północnej części kraju; Chińczycy (0,9 mln) – przeważnie w miastach oraz na pograniczu chińskim; Khmerowie (1,1 mln) – w delcie Mekongu i wzdłuż granicy z Kambodżą; oraz Nung (0,9 mln), Hmong (0,7 mln), Dao (0,6 mln). Pod względem językowym narodowości Wietnamu reprezentują rodziny: austroazjatycką (Kinh, Khmerowie, Muong i inne), chińsko-tybetańską (Hoa), austronezyjską (Czamowie, Gia Rai i inne). Język wietnamski należy do rodziny języków austroazjatyckich.
Religia
Grupy wyznaniowe kraju:
- buddyści (54,14%)
- animiści (8,1%)
- katolicy (6,46%)
- kaodaiści (5,6%)
- protestanci (1,31%)
- taoiści (1,1%)
- muzułmanie (0,7%)
- bahaiści (0,4%)
- Świadkowie Jehowy (0,01%)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz